Spustili jsme web Chrudim dnes - rozcestník chrudimské kultury.

Giuseppe Verdi • LA TRAVIATA

divadelní předplatné A
Datum: Neděle 13. března 2016 v 19:00 hodin
Místo: Divadlo Karla Pippicha

Předprodej vstupenek v Turistickém informačním centru Chrudim, tel. 773993333, PO-PÁ 8-12, 12:30-16, SO 8-12. Online předprodej je k dispozici na uvedeném odkazu.

LA TRAVIATA • GIUSEPPE VERDI

Divadelní předplatné "A". 

Dáma s kaméliemi - příběh nejslavnější kurtizány.

V dubnu 1852 přijal Verdi objednávku na novou operu pro příští benátskou karnevalovou sezónu. Verdiho zaujal příběh ze současnosti a chtěl také, aby to byla skutečně opera z tehdejší doby, o tehdejších lidech a hrála se v současných kostýmech. Ani tento požadavek však u benátských cenzorů neprošel a příběh tragické lásky pařížské kurtizány a mladého šlechtice musel být posunut zpět na začátek 18. století. Opera vznikla v neuvěřitelně krátkém čase zhruba dvou měsíců.

Premiéra se konala 6. března 1853 v Teatro La Fenice a proběhla bez většího úspěchu – snad i díky nekvalitnímu obsazení. Verdi se zdráhal povolit další uvedení, dokud nenajde lepší zpěváky. Nakonec došlo o rok později k druhému uvedení v benátském Teatro San Benedetto a tentokrát šlo o jednoznačný úspěch - Traviata se stala jednou z nejslavnějších Verdiho oper. I přes to, nebo právě proto, že hlavní role patří k nejobávanějším sopránovým partům vůbec.

Hrají: Jana Šrejma Kačírková / Lívia Obručník Vénosová, Dana Šťastná / Gabriela Kopperová / Věra Polachová, Blanka Černá, Juraj Nociar / Richard Samek / Aleš Briscein, Jiří Kubík / Anatolij Orel, Jiří Kubík / Jan Morávek

Režie: Martin Otava

Uvádí F.X.Šaldy Liberec