Spustili jsme web Chrudim dnes - rozcestník chrudimské kultury.

Letní barokní scéna - Georg Friedrich Händel: The Alchemist

Datum: Sobota 20. srpna 2016 v 20:00 hodin
Místo: Muzeum barokních soch

Kompletní video níže.

Tři dny s barokní hudbou v podání souboru ENSEMBLE DAMIAN pod vedením Tomáše Hanzlíka od čtvrtka 18. srpna do soboty 20. srpna 2016.

Předprodej vstupenek v Turistickém informačním centru Chrudim, tel. 773993333, PO-PÁ 8-12, 12:30-17, SO-NE 9-12, 13:30-17. Online předprodej je k dispozici na uvedeném odkazu.

GEORG FRIEDRICH HÄNDEL: THE ALCHEMIST

G. F. HÄNDEL, J.S.BACH, P.I.ČAJKOVSKIJ, T. HANZLÍK: ARION 

Balet, pantomima a melodram v jednom. Dva příběhy, jejichž tématem je nezměrná touha po bohatství.

Händelův Alchymista, premiérovaný v královském divadle v Londýně, byl původně scénickou hudbou ke komedii Benjamina Johnsona. V inscenaci Divadla Facka jde o humorné uchopení obecnější podstaty postavy alchymisty: hledání elixíru věčného mládí a tajemství výroby zlata. Tématem nesmrtelnosti a nezměrné touhy po bohatství je spřízněn s pantomimou Arion. Původní barokní koncept sedmi olomouckých kašen na mytologické náměty zůstal dlouhá staletí nedokončen. Poslední kašna zasvěcená Arionovi byla Ivanem Teimerem dokončena až v roce 2002. Právě k této příležitosti vznikla na text Jiřího Malaníka melodramatická pantomima, ve které Tomáš Hanzlík minimalisticky parafrázuje slavnou Vodní hudbu G. F. Händela, kantátu Ich habe genug J. S. Bacha a V sladkém snění P. I. Čajkovského.

Podle starořecké pověsti byl Arion proslulý básník a hráč na lyru. Když se vracel po moři z cest, obtížen bohatstvím získaným zpěvem a hrou, byl napaden posádkou, která ho chtěla oloupit a zavraždit. Arion se sám vrhl do moře, kde ho vzal na hřbet delfín přivábený jeho hudbou a bezpečně ho dopravil na břeh. V místě, kde ho delfín vynesl z vln, dal postavit na památku své záchrany pomník. Ten se od roku 2002 nachází na Horním náměstí v Olomouci.

Režie: Sergej Sanža, Michal Bumbálek
Hudební nastudování: Tomáš Hanzlík

Foto: Milada Hronová

PROHLÍDKY HISTORICKÉHO JÁDRA MĚSTA:

11 hodin „Procházka barokní Chrudimí“
15 hodin „Příběhy staré Chrudimě“
start vždy před Muzeem barokních soch

Speciální večerní kostýmované prohlídky po každém představení.

PAN FRANZ V ZÁMECKÉ ZAHRADĚ - od 17 hodin v Muzeu barokních soch představení Loutkového souboru Ahoj 

SOCHAŘSKÉ WORKSHOPY absolventek hořické kamenické školy během všech tří dnů.

Změna programu vyhrazena.

Fotogalerie